Haberler 0

Trump’tan Şiddet İçeren Oyunlara Müdahale

ABD Başkanı Donald Trump, şiddet içerikli video oyunlarını tartışmak üzere bugün oyun yazılımcısı şirket temsilcilerini buluşturuyor.

Toplantıda, geçen ay Florida’da 17 kişinin öldüğü bir okulda çekim yapıldı. Başkan, geçmişte şiddet oyunlarının “gençlerin düşüncelerini şekillendirdiği” görüşünü dile getirdi.
Ancak oyun endüstrisi, şiddet içeren oyunlar ve gerçek hayattaki şiddet eylemleri arasında bir bağlantı olduğunu gösteren hiçbir kanıt olmadığını söyleyerek kendisini savundu.

ABD’deki oyun sektörünü temsil eden Elektronik Yazılım Derneği (ESA), toplantıya katılacağını bildirdi.
Bildiride, “Beyaz Saray’daki yaklaşan toplantı video oyunu reytingleri, sektörümüzün velilere bağlılığı ve bilinçli eğlence seçimleri yapmak için sunduğumuz araçlar hakkında gerçek bir konuşma fırsatı sunacak.” dedi. Toplantıda ayrıca oyunlar için yaş ve içerik rehberliği sunmaktan sorumlu olan Eğlence Yazılım Değerlendirme Kurulu (ESRB) de yer aldı.

Toplantı hakkında Beyaz Saray tarafından az sayıda resmi ayrıntı yayınlandı, ancak basın sekreteri Sarah Sanders, oyunlardaki şiddetin “kesinlikle ilgilenilmesi ve tartışılması gereken bir konu” olduğunu söyledi. Sanders, geçen haftaki toplantıyı açıkladı – bu noktada oyun endüstrisi temsilcileri için tam bir sürpriz olduğunu ifade etti.
Washington Post’un bir raporu, tartışmalı Grand Theft Auto serisinin yayıncısı Take Two Interactive de dahil olmak üzere bazı oyun geliştiricilerinin de davet edildiğini söyledi. Şirket, BBC’nin toplantı hakkındaki yorum talebini açıklamadı.

Toplantıda ayrıca, oyun endüstrisinin önemli eleştirmenlerinin, Ebeveyn Televizyon Konseyinin kurucusu Brent Bozell’in de bulunduğu masada olacağını söyledi. Bay Bozell sık sık oyunlarda şiddetin azaltılması çağrısında bulundu.

{admin}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir